O kolik se vám mohou snížit náklady na klimatizování a topení u HVLS destratifikátoru v halovém objektu

HVLS destratifikátory jsou velké ventilátory o průměru od 3m do 7.5m, které produkují velký objem vzduchu pri pomalom chode. Čeho výsledkem je pomalý chladivý vánek.

Díky velkému průměru produkují velký objem pomalého chladivého vánku, který dokáže pocitově ochlazovat o 4 až 7°C (díky adiabatickým principům, pohybu vzduchu a objemu vzduchu). Jeden střední HVLS ventilátor nahradí 20 průmyslových běžných ventilátorů.

Učinnější chladivý efekt se dostavuje přibližně u pohybu vzduchu o objemu od 100 000m3/h. Náš 3.6m pomalu běžný ventilátor dokáže rozpohybovat 110 000m3/ vzduchu pri spotřebe el. energie 700W. 

Image

Šetření nákladů na klimatizaci a topení při použití HVLS destratifikátoru

Snížení nákladů na klimatizování

Pro snadný výpočet při odhadování o kolik vám HVLS sníží náklady na klimatizování se vychází podle pravidla: redukce spotřeby 3-5% se rovná každé snížení o 1°C oproti běžnému nastavení na termostatu pro spuštění klimatizace. V průměru 5°C ochlazovací efekt HVLS destratifikátoru může vést k úsporám 25% na klimatizování.
Je-li však léto mírné, ale nejsou velké nároky na klimatizování HVLS ventilátor může nahradit klimatizaci do takové míry že HVLS bude pokryje 70-80% letní sezóny.
Image

Snížení nákladů na vytápění haly

Úspory na vytápění u HVLS ovlivňuje výška budovy. Teplo přirozeně stoupá ke stropu, kde se ukládá a následně uniká přes střechu.

Každý 1m představuje rozdíl teplot 1°C.

U stropu můžete mít teplotu 28°C která uniká ven a u podlahy 18°C a termostat sepne topení. U 10m vysoké budovy mohou být úspory až 30-40%. U 5m až 15-22%.

 

Destratifikační ventilátory - fungování
Image
  • HVLS ventilátory ochlazují pocitově o 4 až 7 °C.
  • Dokáží snížit náklady na klimatizaci o 10-25%.
  • Zvyšují kvalitu vzduchu a redukují patogeny ve vzduchu (HVLS byly původně nasazeny v chovu zvířat).
  • Jsou to jednoduchá zařízení poměrně nenáročná na údržbu 
  • Nízko nákladový provoz
  • Nízké investiční náklady oproti ostatným VZT technológiám
  • Rychlá návratnost při koupi za záměrem snížení nákladů na klimatizaci a snížení nákladů na topení - běžně 1 rok.