Střechy jsou jednou z nejvíce tepelně namáhaných částí budov. Teploty na střechách dosahují v letním období v závislosti na použitém materiálu teploty od 70-90 ° C. Studenou střechou se označuje stav, kdy se díky vlastnostem materiálu podaří snížit teplo střešního pláště. Následkem toho je snížení přehřívání interiéru ze střechy.
Jednou z metod studené střechy je reflexní nátěr střešního pláště, který má vysokou odrazivost slunečního záření a vysokou emisivitu (schopnost materiálu odvádět teplo rychle pryč.)
Existují reflexní nátěry v podobě ochranných akrylátových případně polyreutanových a polyureových nátěrů. Převážně se jedná o bílé nátěry. Ideální je když jsou otestovány a certifikovány jako materiál pro studené střechy.
Polyuretanové a polyureové nátěry se dají rovnou použít jako hydroizolace pro rovnou střechu, a tím zvýšit efektivitu investice.
KROMĚ AKTIVNÍCH KLIMATIZAČNÍCH METOD SE DAJÍ POUŽÍT PASIVNÍ METODY, KTERÉ DOKÁŽÍ POMOCI ZCHLADIT PROSTOR. PASIVNÍ METODY MOHOU PŘISPĚT KE SNIŽOVÁNÍ ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI BUDOV
V NĚKTERÝCH PŘÍPADECH JE MOŽNÉ JE POUŽÍT I V NAŠICH KLIMATICKÝCH PODMÍNKÁCH JAKO METODU PRO SNÍŽENÍ ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI POMOCÍ TZV. STUDENÉ STŘECHY.
Hledáte způsob, jak energeticky efektivně ochladit halový objekt? HVLS ventilátory dokáží zlepšit pracovní prostředí. Ochlazovací efekt 4-7°C a velmi nízké náklady.
Pokud preferujete klimatizační metodu podívejte také adiabatické chlazení