Ochlazování vzduchu pomocí průmyslového ventilátoru vs HVLS ventilátor - porovnání komfort, úspory
HVLS Ventilátor je velký ventilátor o průměru 2.1m – 8m, který produkuje pohyb velkého objemu vzduchu pomalým otáčením. HVLS ventilátor používá velký objem vzduchu na místo rychlosti. Čímž lze docílit komfortu, ochlazovacího účinku a úspor.
Průmyslový ventilátor
z hlediska komfortu, úspor, ochlazovacího efektu, zdraví to není nejvhodnější řešení.
HVLS ventilátor vs ventilátor
Účinnosť
HVLS ventilátor dokáže ochladit velkou plochu za daleko menší spotřebu el.energie. 5m HVLS ventilář má spotřebu 210W (170 000m3/h), průmyslový ventilátor (10 000m3/h) 500W. Více než 8x nádobní úspora na energii.
Komfort
HVLS produkuje pomalý chladivý vánek, 2-6°C ochlazení, nevysušuje vzduchu, zvyšuje kvalitu vzduchu (pohyb vzduchu). HVLS ventilátor je efektívny pre velkú plochu
HVLS funguje i v zimě – komfort a úspory
HVLS funguje jako destratifikátor. 1m rozdílu mezi podlahou a stropem = teplotný rozdíl 1°C. Teplý vzduch přirozeně stoupá ke stropu, kde se hromadí a uniká přes konstrukce.
Příklad v zimě 7m strop: U podlahy je teplota nejnižší například 18°C. Termostat nastavený na 18°C spouští topení. Ale pod stropem je 25 °C. HVLS destratifikátor za velmi pomalého chodu tyto rozdíly smísí na rozdíl 2°C. Úspory u 10m stropem mohou šplhat i za 30-40% nákladů na vytápění
Návratnost
Pokud v hale topíte a mít také klimatizaci, dle velikosti a výšky stropu se může návratnost lišit. V mnoha případech bude návratnost v horizontu 1-2 let.